oyunHani eskiden bir oyun vardı. Biz “sıcak soğuk” derdik o oyunun adına. Evde birimiz gözümüzü kapatır, diğeri önceden kararlaştırılan bir nesneyi istediği yere saklardı. Eğer eşyanın bulunduğu yere yaklaştıysak “sıcak, çok sıcak, yanıyosun” gibi tabirler kullanırdık. Geçen gün bu oyunu Demir ile oynadık. Nasıl mı? Müzik çalan, halasının hediyesi, bir fili var. Onu çalıştırıp evde bir yere saklıyorum. O da bulmaya çalışıyor. Önce basit yerlere sakladım, bulunduğumuz oda da örtünün altına vb. Daha sonra oyunu zorlaştırdım, arka odada ki çekmecenin içine kadar koydum. Hem birlikte çok eğlendik, hem de çocuğumun gelişimini desteklemiş oldum Nasıl mı?
- Sesin yönünü tayin etme becerisinin gelişimi
- Diğer seslerin olduğu ortamda işitsel ayırt etme becerisinin gelişimi
- Dikkat ve konsantrasyon becerisi
- Yürüme, koşma, çekmeceyi açma, örtüyü kaldırma, uzanma hareketleri yoluyla motor beceriler
- Nesnelerin kaybolmadığını anlaması açısından (bilimsel adı nesne devamlılığı) zihinsel süreçlerle ilgili beceriler desteklenmiş oldu.
Demir Adam artık her gün bu oyunu oynamak istiyor, “annnniii” deyip fili elime veriyor ve bekliyor. Ben de ona Geleneksel Türk Annesi tepkilerimden birisini vererek ( oyyyy yavruuummm ne tatlısın sennn, annen sana kurban olsun sana deyip) hemen koşup fili saklıyorum.
Çocuğunuzun düğmesine basıldığında ses çıkaran, onun da oynamaktan çok zevk aldığı bir oyuncağı var mı? Haydi o zaman!! Emekleme döneminde gözünün önünde saklayarak bulması için motive edin. Yürümeye başladıktan sonra ise evinizde istediğiniz her yere saklayın ve koşarak bulsun. Böylece çocuğunuzun tüm gelişim alanlarını neşeli kahkahalar eşliğinde destekleyebileceksiniz. Hem de uzun uzun hazırlık yapmanızı gerektirmeyen eğlenceli hem de çok eğlenceli bir oyun. İyi eğlenceler, neşeniz bol olsun

Paylaşmak İçin Tıklayın
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someoneShare on LinkedIn