c4Bu nedir?

Erkek çocuklar için:

Bu senin penisindir. Nasıl ki görme organımız göz, duyma organımız kulak ise penis de senin cinsiyet organındır. Kız çocukların cinsiyet organına da vajina denir.

Kız çocukla için:

Bu senin cinsiyet organındır. Buna vajina denir. Nasıl ki görme organımız göz, duyma organımız kulak ise vajina da senin cinsiyet organındır. Erkek çocukların cinsiyet organına da penis denir.

Neden benim penisim yok?

Bu dönemdeki çocuklar bedensel güçlükleri kabul etmekte güçlük çekebilirler. Kız çocuklar penisleri olmadığı için cezalandırıldıklarını düşünürken, erkek çocuklar da  günün birinde penislerini kaybedeceklerinden korkarlar. Bu durumda çocuklara şöyle bir açıklama yapmakta fayda vardır. Bütün erkeklerin penisleri bütün kadınların da vajinaları vardır. Bütün kadınlar vajina ile doğar, bütün erkekler ise penisle doğar. Büyüdükçe bu durum değişmez.

Babamın penisi neden benimkinden büyük?

Babanın elleri, ayakları, kolları da seninkinden büyük. Sen de baban kadar büyüdüğünde ellerin, ayakların, penisin babanın ki kadar büyüyecek.

Niçin kadınlarım memeleri var?

Memeler süt yaparlar. Bebekler doğdukları zaman senin yediğin yemekleri yiyemezler. Onlar ancak süt içebilirler. Anneler bebekleri kendi başlarına yemek yiyebilinceye kadar, memelerindeki sütle beslerler. Küçük kızlar büyüyünce memeleri de büyür, erkek çocukların memeleri büyümez. Onlar da süt olmaz.

Niçin büyüklerin kılları var da benim yok?

Kız ve erkek çocuklar büyüdüklerinde, kadın ve erkek olurlar. Büyüdükleri koltuk altları ve cinsel bölgelerinde çıkan kıllarla belli olur.

c3

Bebekler nereden gelir?

Annenin karnının içinde bebek için çok özel bir odacık vardır. Bebek orada büyür. Eğer bu açıklama çocuk için yeterli görünmüyorsa o zaman bu özel odacığa rahim denildiği, bebek dış dünyada yaşayabilecek kadar büyüyünceye kadar orada kaldığını. Annenin yiyeceklerinin bir kordon yolu ile onu beslediği şeklinde açıklamalar yapıla bilinir.

Bebekler anne karnına nasıl girer?

Babanın vücudunda üretilen spermler, penis yardımıyla bir yolculuğa çıkarlar ve içlerinden bir tanesi annenin vücudunda bulunan yumurta hücresiyle birleşir. Bu birleşme sonucunda bebek oluşur ve büyümeye başlar.

Bebek annenin karnından nasıl çıkar?

Bebek büyüyünce annenin karnındaki odacığa sığmaz olur ve vajinadan çıkarak dünyaya gelir.

Bebekler doğarken annelerin canı acır mı?

Evet biraz acır ama çok değil. Zaten bebekler doğarken anneler o kadar mutlu olurlar ki, canlarının acıması hemen geçer.

c5

Annemin vajinasını, babamın penisini görebilir miyim?

Üzgünüm hayır. Çünkü vücudumuzdaki bazı organlar özeldir. Bu organları başkalarına göstermemiz doğru değildir. Anne babanın cinsiyet organları ve annenin memeleri özeldir. Bunları herkese göstermek ya da isimlerini söylemek gerekli değildir. Ayrıca insanların bu organlarımıza dokunmasına ve bunlarla ilgili konuşmasında da izin vermemeliyiz.

 

KAYNAKLAR

 Acer, D.; Artan, İ. (2000). “Üç ve Dört Yaş Grubu Çocukların   Annelerine Yöneltmiş Oldukları Cinsellikle İlgili Sorular Ve Annelerin Verdikleri Cevapların İncelenmesi.” Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt:XIII, Sayı:1, S:191-204.

Mayle, P. (1999). “ Bana Neler Oluyor?”  Sistem Yayınları, İstanbul.

Mayle, P. (1999). “ Ben nereden geldim?”  Sistem Yayınları, İstanbul.

Sevim, J. (2002). “Anne Bu ne?” Remzi Kitabevi, İstanbul.

Sürmeli, M. (1971). Çocuğun cinsel Soruları ve Cevaplar” Remzi Kitabevi, İstanbul.

Tuzcuoğlu, N.; Tuzcuoğlu, S. (2003). “Çocuğun Cinsel Eğitimi, Anne Ben Nasıl Doğdum?”. Morpa Kültür Yayınları, İstanbul.

 

Paylaşmak İçin Tıklayın
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someoneShare on LinkedIn