b planıSevgili anne,
Sürekli çocuğu yönetme telaşı içerisindesin değil mi?
- O kalem öyle tutulmaz!
- Yemek öyle yenmez!
- Böyle saçma sapan konuşulmaz!
- Öyle oynanmaz, oturulmaz, kalkılmaz!
- Kızlar böyle yapmaz!
- Erkekler ağlamaz!!…
Bu liste uzaaarrr gider… Bazen bir anne olarak ben de çocuğuma “dur yapma!” gibi yönergelerde bulunabiliyorum. Sonra diyorum ki “Heeeyy asıl sen dur Saniye Hanım içindeki geleneksel kadını bir kenara koy!” (görüyorsunuz iç sesimle çok sizli bizliyim:))
Ne mi yapmak lazım? Aslında basit “kontrol” değil “yönlendirme” yapmaya çalışmak lazım. Örneğin, Yapı markette yere oturmuş en alt rafları boşaltmakla meşgul olan Demir Adam’a“dur öyle yapılmaz” demek yerine oradan hemmen ilgisini çekecek bir başka materyal bulup olay yerinden uzaklaştırıyorum… Ya da yolunmaktan perişan olmuş balkondaki çiçeklerimi Demir’den koruyabilmek için “oğlum bak nasıl güzel, koparmadan bak cici cici diye severken, arkamı her döndüğümde “al sana cici” der gibi ilk fırsatta çiçeklerimi yolan oğlumun, bunu benimle inatlaşmak için yapmadığını biliyorum… Biliyorsunuz onlar birer kaşif… Ne yapıyorum, sakin oluyorum, çiçekleri yolmaması gerektiğini bunun beni üzdüğünü söylüyorum, sonra hemen “hadi kaçıyorum yakala” diyerek en sevdiği etkinlik olan yakalamacaya geçip olay yerinden uzaklaştırıyorum… Yani bir anne olarak cebimde hep alternatiflerim, B planımla geziyorum.
İşte böyle sevgili anne “DUR!” dersen “YAP!” demişsin gibi yapmaya devam edecek, sen çileden çıktıkça ilişkiniz daha bir çıkmaza girecek. Kurallar elbette olacak. Mümkün olduğu kadar bu kurallar esnemeyecek. Çünkü sevgili anne çocuklar kurallarla kendilerini güvende hissederler…Kuralların yerinde durması içinse B planları mutlaka olmalıdır

Paylaşmak İçin Tıklayın
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someoneShare on LinkedIn